Ladislav Špaček

Před sametovou revolucí jsem vyučoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1990 byl můj profesní život spjatý s Československou televizí. Právě tam mě jako vedoucího domácího zpravodajství oslovil Václav Havel s otázkou, zda bych se stal jeho tiskovým mluvčím. Jeho nabídku jsem zvažoval skoro celou vteřinu.

Následovalo 10 let na Hradě v blízkosti výjimečného státníka a plachého muže, který si získal srdce celého demokratického světa. Navštívili jsme s prezidentem přes 50 zemí, zúčastnili se zasedání Valného shromáždění OSN, jednání orgánů NATO a summitů EU.

Měl jsem možnost stolovat s desítkami prezidentů a členů královských rodin. Etiketa tehdy nepatřila do mé pracovní náplně, ale začal jsem vnímat její důležitost a význam.

Když mi v roce 2005 nabídlo nakladatelství Mladá fronta, abych o etiketě napsal knihu, vymlouval jsem jim to s tím, že o ni nebude zájem. Spletl jsem se. Od té doby jsem na toto téma postupně sepsal bezmála 30 publikací pro dospělé i děti. Celkem se jich prodalo milion výtisků. Špačka do každé rodiny!

Coby konzultant v oboru etikety a komunikace pořádám semináře o etiketě a komunikaci pro veřejnost, firmy i jednotlivce.

Trvám na tom, že uzel na kravatě musí být každé ráno čerstvý jako rohlíky. Vizitky doporučuji nosit pokud možno i v kapse pyžama, nikdy nevíte, co se může přihodit.

semináře o etiketě etiketa knihy mistr etikety knihy pro dospělé knihy pro děti o etiketě ladislav špaček webové stránky web